Strona archiwalna
Niepokorny. Sztuka komiksu Spaina Rodrigueza, reż. Susan Stern
11/11/21

Żyj tak, aby kiedyś nakręcono o tobie film. Sprawdź program sekcji Portrety

Bezpieczeństwo przede wszystkim: przestrzegajmy zasad sanitarnych To Ty jesteś jurorem. Zobacz konkursowe filmy i zagłosuj

Buntowniczki i buntownicy, prekursorzy, ekscentryczki, wspaniali szaleńcy i cierpliwe edukatorki: dziś polecamy Waszej uwadze sekcję Portrety, zamieszkałą przez postaci, których życiorysy – jak głosi stare porzekadło – to gotowy materiał na film.

Znajdziecie tu m.in. sławną popularyzatorkę dobrej kuchni, jeden z najbardziej wpływowych duetów w historii muzyki (i nie tylko), wybitnego sportowca i aktywistę walczącego o równouprawnienie oraz pewnego milionera, który postanowił – ot tak – rozdać swój majątek. 

Filmy w sekcji Portrety

  • Ailey, reż. Jamila Wignot – historia niezwykłej drogi człowieka zafascynowanego tańcem. Niezwykłej, ale też bardzo samotnej, bo pomimo swojego talentu Alvin Ailey, uznany tancerz i choreograf, nie czuł się godnym sukcesu, ani tym bardziej miłości, jak sugerują najbliżsi mu ludzie.
  • Drogi Panie Brody, reż. Keith Maitland – opowieść o Świętym Mikołaju zagubionych dorosłych: młodym milionerze, który w latach 70. ogłosił, że rozda majątek obcym osobom. Tysiące listów do drogiego pana Brody’ego napływało z każdej strony, historie pełne bólu i desperacji, których nigdy nikt nie przeczytał – aż do teraz.
  • Julia, reż. Julie Cohen, Betsy West – portret charyzmatycznej Julii Child pokazuje jej drogę na kulinarny szczyt: od momentu, gdy zakochała się w gotowaniu, mieszkając z mężem dyplomatą we Francji, przez naukę, m.in. w szkole Le Cordon Bleu, i pisanie książek, po bijące rekordy popularności programy kulinarne.
  • Niepokorny. Sztuka komiksu Spaina Rodrigueza, reż. Susan Stern – Spain Rodriguez, autor undergroundowych komiksów, który stworzył Trashmana i Big Bitch, nie pasował do politycznie poprawnych czasów. Reżyserka Susan Stern z czułością opowiada o mężu, przyznając jednocześnie, że w swojej twórczości „zachowywał sobie prawo do uprzedmiotowiania kobiet”.
  • Obywatel Ashe, reż. Rex Miller, Sam Pollard – wzruszający i inspirujący hołd dla wielokrotnego zdobywcy tytułów wielkoszlemowych, Arthura Ashe’a, który po zejściu z kortu z zaciekłością walczył o równouprawnienie i tolerancję.
  • The Sparks Brothers, reż. Edgar Wright – panowie po siedemdziesiątce, Ron i Russell Mael, to jeden z najbardziej twórczych i wpływowych muzycznych duetów w historii. Mają na koncie 25 albumów, a ostatnio napisali muzykę do Annette Leosa Caraxa. O swojej fascynacji braćmi Sparks mówią m.in.: Björk, Fred Armisen, Jason Schwartzman i Mike Myers.
  • Szefowa. Opowieść o Jackie Collins, reż. Laura Fairrie – Jackie Collins zmarła w 2015 roku. Ale w dokumencie Laury Fairrie jej równie znana siostra, Joan, utrzymuje, że pisarka zdążyła już powrócić z zaświatów: jako mucha. Bestsellerowa autorka w ciuchach w panterkę całe życie udowadniała, że dziewczyny mogą wszystko, ale najpierw muszą na to porządnie zapracować.
  • W drodze. Film o Anthonym Bourdainie, reż. Morgan Neville – śmierć Anthony’ego Bourdaina, smakosza i popularnego prezentera telewizyjnego, wstrząsnęła wieloma osobami – także jego wieloletnimi współpracownikami. Choć ciemność towarzyszyła Bourdainowi od zawsze, Morgan Neville, zdobywca Oscara za O krok od sławy, skupia się na jasnej stronie jego życia.

Spotkania z twórcami i twórczyniami

W festiwalowy piątek zapraszamy na dziewięć spotkań z gościniami i gośćmi 12. American Film Festival:

  • Anchorage, godz. 12:30, goście: Scott Monahan, reżyser i producent wykonawczy; Dakota Loesch, scenarzysta i producent; Savannah Wheeler, autorka muzyki; Meredith Treinen, asystentka reżysera; Chad Schultz, producent wykonawczy
  • Ludi, godz. 12:45, goście: Edson Jean, reżyser; Shein Mompremier, aktorka
  • Śpiący Murzyn, godz. 15:30, gość: Skinner Myers, reżyser
  • Jak stąd na Księżyc, godz. 15:45, goście: Scott Friend, reżyser i scenarzysta; Madeleine Morgenweck, aktorka; Dan Debrey, autor zdjęć
  • Italian Studies, godz.18:00, goście: Adam Leon, reżyser; Brett Jutkiewicz, autor zdjęć
  • Linia podziału, godz. 18:45, gościni: Leah Galant, jedna z reżyserek filmu
  • Poszukiwacze, godz. 19:00, gość: Pacho Velez, reżyser i scenarzysta
  • Na dobrej drodze, godz. 22:00, gość: Scott Christopherson, producent
  • Więźniowie Ghostland, godz. 23:00, gość: Reza Sixo Safai, producent

Czytanie Ameryki: spotkanie z Piotrem Jagielskim, autorem książki Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie

Dziś o godz. 18:00 zapraszamy do Sztuki na Miejscu (ul. Łaciarska 4, Wrocław) na spotkanie literackie, prowadzone przez Michała Nogasia („Magazyn Książki”). Naszym gościem będzie Piotr Jagielski, który przybliży słuchaczkom i słuchaczom niezwykłą historię amerykańskiej muzyki jazzowej (na zaostrzenie apetytu przed lekturą samej książki). Wstęp na spotkanie jest wolny. Wszystkie osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu na miejscu, zapraszamy na transmisję live poprzez oficjalny profil FB American Film Festival.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne, festiwalowiczki i festiwalowicze mogą kupić Świętą tradycję, własny głos z 30% rabatem – na hasło: JAZZ (w internetowej księgarni wydawnictwa Czarne).

Zapraszamy także na jutrzejsze Czytanie Ameryki. W sobotę będzie okazja, aby porozmawiać z Maciejem Jarkowcem, autorem książki Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka (Wydawnictwo Agora).

Muzyka kocha kino: Jazz Morning Kids

Na dobry początek soboty i niedzieli polecamy Jazz Morning Kids, czyli poranki z muzyką na żywo. Zaczynamy o godz. 10:30. Partnerem wydarzenia jest Jazztopad Festival.

Zagłosuj na film, wygraj karnet na 13. American Film Festival

W ramach „Konkursu w konkursie” możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zagłosować na swój ulubiony film z sekcji konkursowych – Spectrum i American Docs, a do tego wygrać karnet na przyszłoroczną edycję American Film Festival.

Czytaj więcej o konkursie