Strona archiwalna
Nieustające wakacje, reż. Jim Jarmusch
9/11/21

Kierunek: Nowy Jork. Zobacz filmy z nowojorską duszą na 12. AFF

Zagłosuj na film, napisz recenzję i wygraj karnet na 13. AFF Nasi ludzie w Hollywood (i nie tylko). Polskie akcenty w filmach na AFF

Dziś budzimy się w mieście, które nigdy nie śpi. Betonowej dżungli, gdzie rodzą się sny. Jak to mówią: jeśli uda ci się tu – uda ci się wszędzie. W ramach tegorocznej edycji American Film Festival będzie kilka okazji, aby – poprzez filmy – odwiedzić jedno z (jeśli nie najbardziej) fascynujących miast świata: Nowy Jork.

Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy skupili się tylko na zachwytach i peanach. W festiwalowych filmach z nowojorskim tropem znalazło się wiele tytułów pokazujących różnorodne rysy, niedoskonałości i złożone problemy, które spotykają nowojorczyków. Nowy Jork odnajdziecie w filmach:

  • Nieustające wakacje, reż. Jim Jarmusch – kultowy (pierwszy!) film Jarmuscha. Świetny portret nowojorskiej kontrkultury przełomu lat 70. i 80.
  • Italian Studies, reż. Adam Leon – niekonwencjonalna, hipnotyzująca miejska baśń o tożsamości i byciu „tu i teraz”. W rolach głównych znakomita Vanessa Kirby i Manhattan.
  • Strachy Sześćdziesiątej Pierwszej, reż. Dasha Nekrasova – inspirowana okolicznościami śmierci Jeffreya Epsteina historia dwóch przyjaciółek, które przeprowadzają się do niezupełnie przyjaznego mieszkania na Upper East Side. Jest nuta horroru, są akcenty slasherowe.
  • Walden, reż. Jonas Mekas – słynny dziennik filmowy Mekasa, który uwiecznił na taśmie 16 mm panoramę nowojorskiego życia artystycznego lat 60. Na ekranie plejada słynnych bitników i ikon kontrkultury, m.in. The Velvet Underground. 
  • Poszukiwacze, reż. Pacho Velez – zbiorowy portret nowojorczyków szukających miłości, ciepła, uczuć, a czasami po prostu przygodnego seksu. Czy znajdą to wszystko na ulubionych serwisach randkowych?
  • Memory Box: echa wydarzeń 11 września, reż. David Belton, Bjørn Johnson – 11 września 2001 roku w intymnych, przejmujących opowieściach ludzi, którzy byli w centrum wydarzeń: m.in. ratowników, pracowników WTC i Pentagonu oraz zwykłych obywateli, z narażeniem życia spieszących na ratunek.
  • Spokój na ulicach: synergia hip-hopu i deskorolki (1987–97), reż. Jeremy Elkin – nostalgiczne spojrzenie na czasy niezależności, kiedy to na przełomie lat 80. i 90. debiutowali giganci rapu ze Wschodniego Wybrzeża, a nowojorscy skejci zaczęli fascynować się hip-hopem.

Spotkania z twórcami i twórczyniami

Dziś rozpoczynamy także nasz ulubiony maraton: spotkania z reżyserami, reżyserkami, producentkami, producentami, aktorami i aktorkami, czyli całym sztabem pięknych ludzi napędzających amerykańskie kino niezależne. W programie:

  • Królowa pracująca, godz. 12:45, gościni: Angela Washko, reżyserka
  • Youngstown, godz. 13:00, gość: Pete Ohs, reżyser
  • Love Longing Loss: At Home with Charles Lloyd During Isolation, godz. 16:00, goście: Dorothy Darr, reżyserka; Charles Lloyd – główny bohater filmu, Piotr Turkiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu Jazztopad
  • Anchorage, godz. 18:30, goście: Scott Monahan, reżyser i producent wykonawczy; Dakota Loesch, scenarzysta i producent, Savannah Wheeler, autorka muzyki; Meredith Treinen, asystentka reżysera
  • Wszystko w porządku, godz. 19:00, goście: Kelley Kali, reżyserka, scenarzystka i aktorka występująca w filmie; Angelique Molina, druga reżyserka
  • Miłego życia, godz. 21:30, gość: Prashanth Kamalakanthan, reżyser

Wydarzenia towarzyszące

Oprócz wrażeń filmowych w programie znalazły się wydarzenia towarzyszące: 

Zagłosuj na film, wygraj karnet na 13. American Film Festival

Nie ukrywamy, że incepcja jest bliska naszym sercom, dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować konkurs zainspirowany filmem Christophera Nolana. W ramach „Konkursu w konkursie” możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zagłosować na swój ulubiony film z sekcji konkursowych – Spectrum i American Docs, a do tego wygrać karnet na przyszłoroczną edycję American Film Festival.

Czytaj więcej o konkursie