Strona archiwalna
Summer of Soul, reż. Questlove
2/11/21

Wiwisekcja Ameryki. Poznaj znane-nieznane oblicza USA w ramach AFF

Nowe Horyzonty na AFF. Sprawdź program sekcji Perspektywy American Film Festival: dodatkowa pula biletów na wszystkie filmy!

Historie większe niż życie, opowieści intymne i kryminalne zagadki, które sprawiają, że krew w żyłach płynie szybciej. Echa wydarzeń sprzed lat i codzienność tu i teraz. Sekcja Special Docs podczas 12. American Film Festival jest wyjątkowo bogata i różnorodna – znalazło się w niej aż 12 tytułów – ale można dostrzec w niej kilka powracających z intensywnością huraganu kwestii. Pomogą one wytyczyć trzy ścieżki eksploracji amerykańskich rubieży i nieznanych terytoriów.

Sprawdź program sekcji Special Docs

Tegoroczny AFF rozpocznie się już za tydzień, 9 listopada. Na część stacjonarną festiwalu zapraszamy do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty; wirtualna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 1-14 grudnia. Trwa sprzedaż biletów na festiwalowe seanse – poprzez stronę americanfilmfestival.pl.

JFK: Droga do prawdy, reż. Oliver Stone

Ścieżka pierwsza: historyczna

O tych wydarzeniach nie można – i nie powinno się – zapominać. Wszystkie, w bardziej lub mniej bezpośredni sposób, wpłynęły na to, jak świat wygląda dziś, jak o nim myślimy i co o nim wiemy. 

Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised) przenosi nas do najbardziej gorącego czasu ubiegłego wieku – roku 1969 i festiwali muzycznych powstałych w dobie kulturalnego wrzenia. W centrum opowieści znajduje się Harlem Cultural Festival, podczas którego legendarni czarni muzycy i czarne wykonawczynie składały hołd swojemu dziedzictwu.

Lata 60. w amerykańskiej kulturze reprezentuje też JFK: Droga do prawdy, w którym Oliver Stone wraca nie tylko do czasu realizacji jednego ze swoich najsłynniejszych filmów, ale też do wydarzenia, które zatrzymało serce Ameryki: zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego.

Memory Box: echa wydarzeń 11 września przenosi zaś widzów i widzki do najważniejszego epizodu XXI wieku i opowiada o nim z szalenie intymnej perspektywy osób, które postanowiły zapisać swoje wspomnienia na krótkim wideo. Film Davida Beltona i Bjørna Johnsona wpisuje się tym samym w nowy sposób opowiadania o historii: zamiast chłodnych statystyk – emocje i osobiste narracje, których w tegorocznym programie AFF jest więcej.

Wrogowie publiczni, reż. Sonia Kennebeck

Ścieżka druga: osobista

Znajdziecie w niej opowieści o intymności, relacjach międzyludzkich, współczesnych lękach i osobistych nadziejach. O poszukiwaniu miłości w zdominowanym przez zapośredniczone elektronicznie doświadczenia wirtualnym świecie opowiadają Poszukiwacze Pacho Valeza. Wątek przejmuje Natalia Almada i w Użytkownikach zadaje pytania o wpływ coraz doskonalszej technologii na naszą codzienność. Ta sama technologia, choć bywa dystansująca, pozwala czasem zbliżyć się do innych, gdy fizyczny kontakt jest właściwie niemożliwy. Dzięki niej mógł powstać wyjątkowy domowy dokument Love Longing Loss w reżyserii Dorothy Darr, poświęcony jej mężowi, brawurowemu muzykowi jazzowemu Charlesowi Lloydowi, który przez pandemię musiał odwołać kolejne koncerty. Odwrót od Historii pisanej przez wielkie „H” pozwala także snuć dziwniejsze niż fabuła opowieści, które wydarzyły się z dala od centrum uwagi, jak w przypadku filmów Zaginieni synowie czy Wrogowie publiczni.

Wybór broni. Zainspirowani przez Gordona Parksa, reż. John Maggio

Ścieżka trzecia: Black Power

Tegoroczny program obfituje także w filmowe sylwetki czarnych artystów i opowieści o walce z rasizmem w USA. Obok wspomnianego Summer of Soul w Special Docs znalazły się także Wybór broni. Zainspirowani przez Gordona Parksa, czyli portret jednego z najbardziej utalentowanych i najbardziej zaangażowanych społecznie fotografów amerykańskich ubiegłego stulecia i Kim jesteśmy: kronika rasizmu w Ameryce, czyli filmowy traktat na temat źródeł i skutków dyskryminacji w Stanach Zjednoczonych.

 

Na 12. American Film Festival zapraszamy od 9 do 14 listopada. Pełny program stacjonarnej części festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów można znaleźć na stronie americanfilmfestival.pl. Bilety na pojedyncze pokazy są w sprzedaży na stronie internetowej festiwalu; w kasach Kina Nowe Horyzonty będzie można dokonać zakupu od 9 listopada. Między 1 a 14 grudnia zapraszamy także na online’ową odsłonę festiwalu. Szczegółowy program wirtualnej części wydarzenia opublikujemy 15 listopada.