Strona archiwalna
Poszukiwacze, reż. Pacho Velez
8/12/21

Bunt maszyn, maszyny buntu. Zobacz filmy o cyfrowej rewolucji

Poczta pantoflowa, czyli top 5 według publiczności American Film Festival Filmy „Linia podziału” i „Wrogowie publiczni” dostępne tylko do końca dnia

Zaczniemy od anegdoty. Pewna kobieta w Stanach miała w tym roku wyjątkowo nieudane Święto Dziękczynienia: wszystko przez nowoczesny piekarnik, który właśnie tego dnia postanowił zaktualizować oprogramowanie, uniemożliwiając tym samym przygotowanie świątecznych potraw.

To oczywistość, a nawet truizm: technologia wpływa dziś na (prawie) każdą dziedzinę naszego życia. Ale jak poszczególne jej wpływy rezonują w życiu społecznym i politycznym? Jak zmieniają kształt naszych relacji? Choć daleko nam jeszcze do świata rodem z Terminatora (a bliżej do zbuntowanych piekarników), to cyfrowa rewolucja trwa w najlepsze. W trakcie 12. American Film Festival online możecie zobaczyć kilka znakomitych filmów, które w różnorodny sposób rozkładają tę rewolucję na czynniki pierwsze. 

Dzięki mediom cyfrowym i platformom społecznościowym pozornie jesteśmy bliżej siebie, ale tak naprawdę nasza alienacja wciąż się pogłębia: to jedna z tez postawionych przez Jane Schoenbrun, autorkę filmu Wszyscy idziemy na wystawę światową – niezwykle mocnej i dojmującej historii o samotności w sieci. Na drugim biegunie tej opowieści leżą Poszukiwacze – czuły, momentami pięknie melancholijny portret osób korzystających z popularnych serwisów randkowych. Wpływ technologii na relacje międzyludzkie pojawia się także w Użytkownikach: tu punktem wyjścia jest jej oddziaływanie na związek matki i dziecka. Z kolei w All Light, Everywhere technologia pojawia się jako oko wielkiego brata, które nieustannie śledzi każdy nasz ruch. Pytanie, kto na nas patrzy i jakie ma z tego korzyści?

Najlepszym sposobem na śledzenie cyfrowej rewolucji w obiektywie kamery jest zakup pakietu dostępów na 5, 10 lub 30 filmów z programu 12. AFF-u online:

Kup pakiet dostępów

Jeżeli wolicie rewolucję drobnych kroków, zachęcamy do zakupu pojedynczych dostępów do wybranych filmów:

  • Wszyscy idziemy na wystawę światową – aktualne coming-of-age, w którym główna bohaterka szuka aprobaty wśród internetowych followersów, biorąc udział w tajemniczej grze.
  • Poszukiwacze – zbiorowy portret nowojorczyków szukających miłości, ciepła, uczuć, a czasami po prostu przygodnego seksu. Czy znajdą to wszystko w ulubionych serwisach randkowych?
  • Użytkownicy – czy moje dziecko woli być usypiane przez elektroniczną niańkę, która okazuje się niezwykle skuteczna, czy przez swoją nieperfekcyjną biologiczną matkę? Wychodząc od tego pytania, reżyserka zastanawia się nad rosnącym znaczeniem technologii w naszym życiu.
  • All Light, Everywhere – erudycyjny esej o patrzeniu, postrzeganiu rzeczywistości, a także o kontroli i przemocy. Theo Anthony, korzystając m.in. z nagrań z policyjnych body camów, po raz kolejny zadaje jedno z najważniejszych pytań współczesnego świata: kto pilnuje strażników?

Zagłosuj na swój ulubiony film

W ramach wirtualnej edycji AFF-u odbywa się także głosowanie publiczności na filmy z sekcji konkursowych: Spectrum i American Docs. Zwycięski tytuł otrzyma ofertę zaistnienia na stałe w ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD. Głosy możecie oddawać bezpośrednio na platformie NH VOD, po obejrzeniu wybranych filmów. A zatem gorąco zachęcamy: głosujcie!

Co jeszcze znajdziemy w programie?

12. American Film Festival online trwa do 14 grudnia. W programie znalazło się aż 67 filmów. Znajdziecie wśród nich awangardowe perły, najnowsze dzieła amerykańskiego kina indie, tytuły nagradzane na światowych festiwalach i sporo znakomitej klasyki, w tym 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha, przegląd twórczości Idy Lupino i dzieła Jonasa Mekasa. 

Sprawdź pełny program festiwalu

Sprawdź, jak oglądać filmy w ramach American Film Festival online